www.elfin.pl
portal finansowy


27 stycznia 2021
PYTANIE:
Wypełniłem i złożyłem zeznanie PIT-37, po czym otrzymałem jeszcze PIT-8C. Chciałem wysłać korektę deklaracji, ale po zaznaczeniu na planszy z dochodami, że "mam dochody z części D informacji PIT-8C", formularz PIT-37 zmienia się na PIT-36, pojawia się także załącznik ORD-ZU - czy to jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ:
Jeśli występują dochody z części D informacji PIT-8C (czyli przychody z innych źródeł, od których nie było obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek) to rozlicza się je w zeznaniu PIT-36, a nie PIT-37. Właśnie dlatego, po zaznaczeniu w Jupiterze na planszy 'Dochody' tego rodzaju dochodów, program wybrał formularz PIT-36 zamiast PIT-37.

Osiągnięte przychody z innych źródeł (suma z poz. 30 PIT-8C) należy wpisać na planszy 'Pozostałe dochody nie wymienione wcześniej' - program wstawi je do poz. 85 PIT-36 (wiersz 9. Inne źródła). Kwota będzie widoczna na formularzu po przejściu do następnej planszy.

Załącznik ORD-ZU służy do wpisywania uzasadnienia przyczyn złożenia korekty - pojawił się dlatego, bo zaznaczył Pan korektę deklaracji PIT-37. W Pańskim przypadku nie należy jednak składać korekty PIT-37, lecz deklarację PIT-36.


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.