www.elfin.pl
portal finansowy


17 października 2017
PYTANIE:
Czy mogę skorzystać ze wspólnego opodatkowania w sytuacji, gdy mąż zmarł przed złożeniem deklaracji podatkowej?

ODPOWIEDŹ:
Tak. Zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy o PDOF istnieje możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem zmarłym w ciągu roku podatkowego, jeżeli związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem tego roku, lub podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, lecz przed złożeniem zeznania.

Oczywiście muszą być spełnione pozostałe warunki wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czyli istnienie wspólności majątkowej oraz brak dochodów wykluczających wspólne opodatkowanie (m.in. z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo lub ryczałtowo).

Aby rozliczyć się wspólnie ze zmarłym małżonkiem trzeba zaznaczyć kwadrat w polu 6.3 w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. W kreatorze rozliczenia rocznego w Jupiterze wystarczy zaznaczenie opcji "rozliczenie wspólne w przypadku śmierci współmałżonka" na planszy "Informacje podstawowe".


--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2017 Elfin Sp. z o.o.