str. główna ELFIN.PL

Podatki
PIT, PITy 2019
Jupiter

31 maja 2020
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
strategie  przewodnik podatkowy  pity  forum
Tymczasowy numer telefonu: 796 423 628
Logo Jupiter 2019
Programy dla osób indywidualnych i firm
Dla biur rachunkowych, maklerskich, banków i dużych przedsiębiorstw
Logo Mała Firma
PRAKTYCZNY PROGRAM DO ZARZĄDZANIA
Pytania i odpowiedzi
Czy mogę skorzystać ze wspólnego opodatkowania w sytuacji, gdy mąż zmarł przed złożeniem deklaracji podatkowej?
PYTANIE:
Czy mogę skorzystać ze wspólnego opodatkowania w sytuacji, gdy mąż zmarł przed złożeniem deklaracji podatkowej?

ODPOWIEDŹ:
Tak. Zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy o PDOF istnieje możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem zmarłym w ciągu roku podatkowego, jeżeli związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem tego roku, lub podatnik pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, lecz przed złożeniem zeznania.

Oczywiście muszą być spełnione pozostałe warunki wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czyli istnienie wspólności majątkowej oraz brak dochodów wykluczających wspólne opodatkowanie (m.in. z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo lub ryczałtowo).

Aby rozliczyć się wspólnie ze zmarłym małżonkiem trzeba zaznaczyć kwadrat w polu 6.3 w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. W kreatorze rozliczenia rocznego w Jupiterze wystarczy zaznaczenie opcji "rozliczenie wspólne w przypadku śmierci współmałżonka" na planszy "Informacje podstawowe".
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Przeczytaj inne
Jaką kwotę mam wprowadzić, aby autoryzować e-deklarację?
Od 1 stycznia 2020 r. składane e-deklaracje należy autoryzować kwotą przychodu z zeznania podatkowego za rok 2018. Sprawdź, z której pozycji formularza wziąć właściwą kwotę
Pracuję na etacie (umowa o pracę) i oprócz tego prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo. Czy przysługuje mi ulga prorodzinna?
Dochody z najmu - jak wprowadzić zapłacone zaliczki?
Wykonuję rozliczenie, w którym jednym z dochodów jest najem. Gdzie w kreatorze wpisuje się kwoty opłaconych comiesięcznych zaliczek od tego najmu, aby pojawiły się w części O. deklaracji PIT-36?
Dochody z części D. informacji PIT-8C - który PIT właściwy?
Czy mogę skorzystać ze wspólnego opodatkowania w sytuacji, gdy mąż zmarł przed złożeniem deklaracji podatkowej?
więcej >
Podatki Pity Jupiter Program do rozliczeń rocznych Kalkulator podatkowy
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009